Photo Thumb
Photo Thumb
Photo Thumb
Photo Thumb
   

       

Speciální nabídka

Zaplaťte 2 noci, zůstaňte 3

Nabídka platí od 9.1. - 17.3.2022

 

 

HOTEL PRAHA STARÉ MĚSTO

Hotel Betlem Club Staré Město Praha

Hotel Betlem Club se nachází v centru Starého Města Prahy. Karlův most i Staroměstské náměstí jsou z hotelu pouze 5 minut pěšky pohodlnou procházkou. Blízko jsou i Hradčany, Pražský Hrad, Židovské město, Královská cesta, Betlémská Kaple a všechny ostatní památky a zajímavosti Starého Města Pražského.

Staré Město pražské

Staré Město Praha se nazývalo i Pražské Město, Větší Město nebo Staré Město pražské. Je to historická část města Praha, městská čtvrť na pravém břehu Vltavy a součást Prahy 1. Uvnitř Starého Města se nachází "Židovská čtvrť" - Josefov. Součástí Starého Města je i Střelecký ostrov.

Historie Starého Města Prahy

Osídlení Starého Města sahá až k pravěku - první archeologicky doložená sídliště jsou z doby před 7 tisíci lety. Sídlili zde Keltové, Germáni a zhruba od 6. století osídlili Pražskou kotlinu Slované. Na místě, kde dnes stojí Svatovítská katedrála a Pražský hrad, na ostrohu nad Vltavou jménem Žiži, byla již v raných dobách nastolována první Česká knížata.

V 10. století byla Stará Praha centrem křesťanského Přemyslovského státu. V průběhu 12. století zde již stála celá řada kamenných staveb i první kamenné mosty. Ve 13. a 14. století zde čím dál větší moc a vliv získávají měšťané a cechy, což nakonec vede na Staroměstském náměstí k postavení Staroměstské Radnice, na které je slavný Staroměstský Pražský Orloj.

Ve 14. století Karel IV. založil Nové Město pražské, dnes Malá Strana, kam se přesunulo mnoho méně movitých měšťanů. Na konci 14. století se Staré Město stalo centrem reformních hnutí, které vedli Jan Hus, Jeroným Pražský a další univerzitní mistři. V roce 1784 se za vlády Josefa II. dosud samostatné Staré Město stalo součástí Královského hlavního města Prahy.

Privilegia a význam Starého Města

Staré Město mělo v historii řadu práv a privilegií. Měšťané Starého Města tak například kontrolovali celý Karlův Most, který spojoval Staré a Nové Město a vybírali zde clo ze zboží a poplatky od Židů. V době války se také se Staroměstskými zacházelo v případě zajetí jako se šlechtici. I v dnešní době je zde řada nejdražších nemovitostí a adresy na Starém Městě jsou považovány za prestižní.

Staré Město pražské - památky

Mezi největší památky Starého Města patří Staroměstské náměstí, na kterém je Staroměstská radnice se slavným Pražským orlojem. Staré Město a Malou Stranu spojuje Karlův most. Královská cesta, kolem které je většina slavných památek, vede od Prašné brány Celetnou ulicí, přes Staroměstské náměstí, potom Karlovou ulicí na Karlův most, odkud dále pokračuje přes malostranské území až na Pražský hrad. Staré Město má i v dnešní době unikátní atmosféru mystiky a historie a její gotické a barokní kostely, křivolaké uličky a místa opředená pověstmi přímo lákají k procházkám.Použité zdroje a užitečné odkazy:
Historie Prahy - Praha.cz
Historie Prahy - Praha.eu
Wikipedia

Kontakt

Hotel Betlem Club Praha

Betlémské náměstí 9/257

110 00 Praha 1

Tel.: +420 222 221 574-5

Fax: +420 222 220 580

E-mail: betlem.club@betlemclub.cz

Stránky provozuje:

Topgas International, a.s.

Axmanova 168, 190 14 Praha 9 

IČO: 16192427 

Spisová značka: B678 vedená u rejstříkového soudu v Praze.

Betlem Club

 

Logo TA

 

Hotel Pawlovnia Praha